گذشته و آینده بازاریابی محتوا در ایران

.

.

Past and Future of Content Marketing in iran

نویستنده  : علیرضا عزیزی

تالیف : مرتضی شریلو

تاریخ تنظیم : ۱۳۹۵/۲/۲۵

 در این مقاله به گذشته و آینده بازاریابی محتوا در ایران خواهیم پرداخت و در آخر به شما خواهیم گفت که برای تولید بازاریابی محتوا در قسمت بازاریابی کسب و کار و مدیریت بازاریابی چه تغییراتی باید صورت گیرد و چه افرادی با چه تخصصی نیاز است تا سازمان های ایرانی در بازاریابی محتوا موفق عمل کنند. با دموکالا همراه باشید.

 

Iran in Past and Future of Content Marketing

مقدمه

می بایست در مقدمه از اولین کشور و از اولین کسانی یاد کنیم که برای نخستین بار این نوع بازاریابی را ابدا نمودند. بدون شک اگر کمی در خصوص سیاست و استراتژی تحقیق و مطالعه داشته باشید، متوجه خواهید شد که بریتانیا  به عنوان پیشرو در سازماندهی اطلاعات ملل جهان در حوزه های سیاسی،اجتماعی ،فرهنگی و… در حوزه شناخت بازار و بازاریابی و شاخه های مختلف آن نیز به عنوان قطب موثر شناخته میشود

افرادی که برای اولین بار از محتوا برای بازاریابی کمک شایانی گرفته اند و باعث رشد علمی مشتریان در خصوص خریدشان شدند و خود نیز از این عملکرد سود بسیار بردند به ترتیب عبارتند از:

  • جان دیر (در سال ۱۸۹۵) یکی از بزرگترین تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی، راه سازی و معدنی که با درک موضوع محتوا و ارائه آن به مشتریان خود در سراسر جهان ، بیش از یک میلیون نسخه از مجله و دفترچه معرفی ماشین آلات خود را در ۴۰ کشور در اختیار مشتریان گذاشت تا آنها با علم بیشتری محصول مورد نظرشان را انتخاب کنند.
  • میشلن (در سال ۱۹۰۰) شرکت لاستیک سازی، دفترچه ای ۴۰۰ صفحه ای با جلد قرمز رنگ را در اختیار مشتریان خود قرار داد که انها بتوانند با این دفترچه به رفع اشکالات احتمالی و جلوگیری از خطرات پیش رو  اتومبیل های خود بپردازند.
  • ژل او (در سال ۱۹۰۴) کتاب آشپزی را چاپ نمود و به صورت رایگان در اختیار مشتریان خود قرار داد که از این طریق توانست در کمپین ها و مراکز فروش محصولات خود به مدت دو سال، فروشی بالغ بر یک میلیون دلار داشته باشد.

گذشته بازاریابی محتوا در ایران

گذشته بازاریابی محتوا در ایران (Iran’s past content marketing)

 حال با شناخت نسبی که از تاریخچه بازاریابی محتوا در جهان بدست آوردیم می خواهیم به انواع بازاریابی محتوا و نحوه ارائه محتوا در گذشته ایران زمین بپردازیم. قبل از آن به گزارشی از عملکرد استفاده ار محتوا جهت جذب مشتری از ایران قدیم تا به حال می پردازیم.

بازاریابی محتوا حدود ۷۰  سال است که به شکل اطلاع رسانی و ارائه اطلاعات جهت آگاهی مشتریان از محصولی که نیازمند آن هستند مورد استفاده قرار گرفته است، اما کیفیت آن پس از گذشت ۵۰ سال به شکلی رسید که می توان آن را مفید و با کیفیت نامید. البته در همین ۲۰ سال اخیر مشکلات بسیاری بر سر راه بود تا این نوع بازاریابی بتواند همانند کشور های پیشرو ، حرکتی رو به جلو داشته باشد، تا کسب و کار ها از آن بهرهمند شوند.

 برای اولین بار مجلاتی مانند مجله ایده آل و غیره از روش های رپورتاژ آگهی و همچنین بازاریابی محتوا برای مشتریان خود که شامل کسب و کار های لوکس و شمال شهری پایتخت بودند، استفاده می کرد.

شایان ذکر است که تنها علت استفاده آن برای کسب و کارهای لوکس و نو از این جهت بود که آنها سخنی تازه و محصولی بی رقیب و یا محصولی  بهتر از رقیبان در بازار داشتند و چون فروش آنها در حال افزایش بود از این طریق برای درک بهتر مشتریان از کیفیت و کارایی محصولات و خدمات خود به استفاده از رپورتاژها و بازاریابی محتوا روی آوردند که در آن زمان (حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش) مجلات معدودی از این تکنیک بازاریابی بهره می بردند. اما کم کم با گذشت زمان این نوع بازاریابی در مجلات و روزنامه ها باب  و مورد استفاده قرار گرفت.

Iran's past content marketing

در ایران مطالعه بسیار کمتر از غرب و کشور های پیشرفته آسیایی صورت می گرفت و همچنین تولید محتوا به شکل ها و فرمت های مختلف در ایران با ضعف و خلل های متعددی رو به رو بود ، تا زمانی که،  در دنیای مجازی ((محیط)) شکل و رنگ جدیدی را به خود گرفت و بازاریابی محتوا به یاری محققانی که از ایران به کشورهای غربی مسافرت می کردند و با این علم و تکنیک های غربی آشنا و به اهمیت آن پی برده تا ایران وارد مرحله جدیدی از بازاریابی محتوا گردد. زیرا محیط ، دیگر تنها مجلات نبودند بلکه رسانه های مجازی نیز وارد این عرصه شدند در این میان عده بسیاری که توانستند از این تکنیک بهترین بهره را ببرند می توان به طور مثال وب سایت فروشگاهی دیجی کالا را نام برد که توانست اولین فروشگاه اینترنی باشد که به مخاطبان اطلاعاتی همچون مشخصات کلی محصولات، نقد و بررسی محصولات،  نظر سنجی و امکان درج کامنت را ارائه کند تا مشتریان با اطمینان بیشتر و با تحقیقات خود محصولی که کاملا مورد نیازشان است را خریداری کنند. این عملکرد دیجی کالا و دیگر سایت های فروشگاهی و حتی سایت هایی که عاملیت فروش مستقیم را نداشتند، باعث جهش ایران و ایرانیان در بازاریابی محتوا و بالا رفتن انتظار مشتریان از برند و محصول شد، تا امروز که شاهد محیطی رقابتی برای تولید و ارائه محتوای با کیفیت تر و خاص تر باشیم.

حال دوستان عزیز و خوانندگان محترم که با ما همراه هستید، دیگر از گذشته و حال سخنی نخواهیم گفت و به آینده بازاریابی محتوا در ایران  خواهیم پرداخت .

آینده بازاریابی محتوا در ایران

آینده بازاریابی محتوا در ایران (Iran in the future of content marketing)

آینده را چگونه می سنجید ؟

آیا با پیش بینی خود و یا با مدیریت و برنامه ریزی خود ؟

گاهی در فضای اینترنت مشاهده می شود که مطالبی که یک سایت برای مشتریان خود تولید کرده سایت دیگری بدون اجازه و درج منبع مطلب در در وب سایت خود استفاده می کند، اگر کمی در خصوص نحوه برخورد گوگل با چنین عملکردی را می دانستند هیچگاه دست به این عمل ناشایست نمی زدند، البته با گذشت زمان و حال کم تر از قبل اینگونه عملکرد را در محیط وب مشاهده می کنیم.

آینده بازاریابی محتوا بسیار پیچیده تر از حال خواهد بود و حتی امکان تغییر نوع عملکرد، جهت نمایش محتوا و حتی تغییر رتبه بندی و امتیاز دهی گوگل را در گذر زمان مشاهده خواهیم کرد، زیرا کسب و کارهای قدیمی تر در بازاری به شدت رقابتی در حال تولید محتوا هستند و بیان سخنی نو هر روز سخت تر از روز قبل خواهد شد، و اما کسب و کارهایی که به تازگی عملکرد خود را آغاز می کنند پس از مدت کمی آنها هم به علت رشد جمعیت و افزایش تقاضا با همین مشکل روبرو خواهد شد.

نبوغ در بازاریابی محتوا-content marketing maturity

البته شایان ذکر است که کسانی و کسب و کارهایی هستند که هیچگاه در بازاریابی محتوا دچار کمبود ارائه محتوای جدید تر و خاص تر نخواهند شد، زیرا آنها در ایده پردازی و ارائه محصولات و خدمات نوین تر از دیگر رقیبان خود پیشتاز بوده و در راستای اهداف خود حرکتی مبتکرانه را پیش می گیرند. مفهوم این است که استراتژی بازاریابی محتوا را به دقت و با تحقیقات و مطلاعات لازم تایین و اجرا می کنند.

واژه (content marketing maturity) که همان نبوغ در بازاریابی محتوا است، در صورتی به وقوع می پیوندد که سازمان در واحد بازاریابی تغییرات مورد نیاز را انجام دهد.  قدم نخست ایجاد مدیریت مستقل در زیر مجموعه مدیریت بازاریابی است که این امر واحد بازاریابی را تبدیل به قسمت تولید محتوا و انتشارات محتوای مورد هدف می کند.

واحد بازاریابی هر روز از روز قبل پیچیده تر می شود، امروز سیستم های مدیریت اطلاعات بازاریابی (MIS) به یاری مدیریت بازاریابی شتافته تا اطلاعات مختلفی که در سازمان در حال جریان و بررسی است باعث سردرگمی نشود و باعث سرفه جویی در زمان و بالا بردن خطای انسانی گردد که برآیند آن گزارش های دقیقی از تحقیقات بازار، کمپین تبلیغات، نحوه تعامل محصول، رسد نمودن عملکرد رقیب و غیره.. می شود.  واحد بازاریابی و مدیریت بازاریابی توانایی مدیریت و پرورش این حجم بزرگ از اطلاعات و فعالیت های مختلف را دارد، اما بازاریابی محتوا در سازمان های ایرانی با ضعف های بسیاری روبرو است و به درستی مدیریت نمی شود.

قسمت بازاریابی محتوا-Content Marketing department

قسمت بازاریابی محتوا

حال برای آگاهی بیشتر از نحوه مدیریت و دپارتمان بندی  قسمت بازاریابی محتوا به نفرات و وظیفه هر فرد در قسمت می پردازیم. مدیران و بخش های اصلی به شش بخش تقسیم می شود ک عبارتند از: مدیر محتوا، سردبیر، مدیر تعامل و تطبیق فرمت های محتوا، مدیر رسانه ها، مسئول مخاطبان، مسئول سئو و بهینه سازی محتوا که هر یک در قسمت ذیل به تفکیک شرح داده شده است.

.

مدیر محتوا مسئول تنظیم و تصحیح محتوا

.

مدیر محتوا   

مدیر محتوا در اصل عنوان بازگو کننده داستان ‌های سازمان شناخته می ‌شود. مدیر محتوا مسئول تنظیم و تصحیح محتوای تولید شده بر اساس بیانیه مأموریت است و همچنین یکپارچه سازی آن در سراسر سازمان بر عهده مدیر محتوا می باشد. همانطور که مطرح شد مسئولیت مدیر محتوا بررسی و اطمینان یافتن از تا تمامی محتویات تولید شده در سازمان که جهت بازاریابی محتوا تولید شده است. و زدن مهر تایید بر تمام محتوا هایی که به مشتریان یک پیام واحد را منتقل می کند.

سردبیر بازاریابی محتوا

سردبیر  

سردبیر در قسمت بازاریابی محتوا هم وظیفه داستان گویی و هم مدیریت پروژه ها را برعهده دارد. سردبیر مسئولیت اجرایی (عملیاتی) را در مورد تولید نمودن محتوای متنی از مدیر محتوا بر عهده می گیرد، حالا آنکه مدیر محتوا برنامه ریزی استراتژیک داستان سرایی سازمانی تمرکز دارد. خواسته سازمان از سردبیر همانا زنده نمودن داستان‌ های برنامه ریزی شده توسط مدیر محتوا و سپس تبدیل آنها به یک پروژه عملیاتی می باشد، که این پروژه ها شامل انتخاب استایل، جدول زمان بندی و خط مشی‌ها و رویه ها می گردد.

.

مدیر تعامل و تطبیق فرمت های محتوا

.

مدیر تعامل و تطبیق فرمت های محتوا

مدیر تعامل و تطبیق فرمت های محتوا باید از لحاظ هویت بصری سازمان و از لحاظ اهداف تصویری محتوا، فرمت های مختلف یک محتوا  را که شامل تصاویر، متن، نظر سنجی، جداول، و تصاویر متحرک است، با یکدیگر تطبیق داده و تعامل آنها را کنترل نماید. تا محتوا با کیفیت مورد نظر درج شده در استراتژی محتوا ارائه شود.

.

مدیر رسانه ها

.

مدیر رسانه ها

مدیر رسانه ها شخصی است که تعیین می کند محتوای تولید شده در کدام رسانه (شبکه  اجتماعی، ایمیل، تلفن همراه، چاپ، و غیره) و در چه زمانی ارسال شود. مدیر رسانه ها مسئول افزایش بهره‌وری در رسانه های رایگان و غیر رایگان سازمان است.

مدیر رسانه ها به طور مثال تعیین می کند که در چه زمانی و با چه تناوبی مطالب در شبکه های اجتمایی به اشتراک گذاشته شود. زمانبندی ارسال بازاریابی محتوا در اپلیکیشن تلفن همراه سازمان و ایمیل مشتریان بر عهده مدیر رسانه است. مسئول مخاطبان در فرآیند عملیاتی خود زیر نظر مدیر رسانه و با همکاری هم به انجام وظایف خود می پردازند.

.

مسئول مخاطبان

.

مسئول مخاطبان

اولین وظیفه مسئول مخاطبان  نظارت وتعامل بامشتریان ، همچنین بررسی میزان اثر گذاری کشف  نواقص و کمبودهای موجود و انتقال  گزارش به مدیر محتوا جهت اعمال تغییرات آتی می باشد. از دیگر وظایف مسئول مخاطبان  ایجاد دارایی های اشتراکی “دریافت از طریق ایمیل و یا شبکه های اجتماعی با قابلیت مشترک شدن” که می‌تواند به رشد، بخش بندی و گسترش محتوای تولید شده کمک شایانی نماید.

.

مسئول سئو و بهینه سازی

.

مسئول سئو و بهینه سازی محتوا

مسئول سئو و بهینه سازی محتوا گاهی متشکل از چند نفر و گاهی می توان یک نفر باشد. این که تعداد مسئولین در بخش سئو چه میزان باشد، به حجم و میزان محتوا و تعداد رقیبان  وابسته می باشد. مسئولیت سئو و بهینه سازی محتوا بسیار سنگین و پر هزینه است، زیرا در بازار های بشدت رقابتی زمان بسیار کم و هزینه بسیاز زیادی می بایست صرف سئو و بهینه سازی شود. مسئول سئو با سردبیر مستقیم در ارتباط بوده و گزارشات خود را به مدیر محتوا ارائه می کند.

 

تمام مسئولین و مدیران قسمت بازاریابی محتوا زیر نظر مدیر بازاریابی فعالیت می کنند. و پس از مدیر بازاریابی در این قسمت مدیر محتوا در راس امور قرار دارد. واحد بازاریابی در سازمان های ایرانی خیلی متفاوت تر از سایر کشورها می باشد.

توانمندی و  سازماندهی شرکتها و موسسات داخلی قابل مقایسه با کشورهای پیشرو در این زمینه نمیباشد و کاستی های بسیاری دارد از این رو مجموعه دمو کالا  با کمک متخصصین خود برنامه جامعی متناسب با توانمندیها و قابلیتهای سازمانهای داخلی ایجاد نموده تا در قالب خدمات مشاوره و خدمات طراحی و اجرا به سازمانها و برندهای علاقمند راهکاری جهت   توسعه واحد بازاریابی بر اساس بازاریابی محتوا  ارائه نماید.

صفحات مرتبط با مقاله گذشته و آینده بازاریابی محتوا در ایران

.

طراحی و تولید بازاریابی محتوا ویژه

مدیر بازاریابی کیست؟

سیستم اطلاعات بازاریابی (MIS)

طراحی و تولید بازاریابی محتوای ویژه-demokala