cover1

مدیر بازاریابی کیست؟

.

.

مدیر بازاریابی کیست؟ و شخصیت و قابلیت های آن چیست؟

.

.

مقدمه

دو دهه اخیر در ایران تحولاتی در حوزه مدیریت بازاریابی و برند سازی به وقوع پیوسته که روند آن اول به کندی و حال با سرعت بسیار در حال حرکت است. اما عمدتا این گونه تحولات در ابتدا  شکست خورده و پس از چشیدن طعم شکست ، با بدست آوردن تجربه های لازم که سال های پیش در کشورهای پیشرفته بدست آمده به موفقیت می رسند.

اکثر افراد جامعه علت آن را سیاستهای غلط می دانند ولی در واقع علط تنها این نیست و یا می توان گفت عوامل تخریب گر بسیارند، یکی از این عوامل در وجود و سیرت همان افراد جامعه نهفته است که متاسفانه دیدن آن در خود دشوار و یافتن آن در دیگران بسیار آسان است. این بدان معنیست که افراد هنوز موفق به شناخت و ترمیم وجود خود نشده اند.

به طور کل این تحولات نگرش مدیران و صاحبان صنایع را دگرگون ساخته و کشور عزیزمان ایران در مسیر نوینی قدم نهاده و حاصل این مسیر می تواند خلق برند هایی باشد که می توانند در میان ۱۰۰ برند برتر جهان جای گیرند. اما  برای رسیدن به این چشمانداز نیاز به وجود مدیران و متخصصان بازاریابی و برندسازی است تا این کشور را در این راه دشوار، مدیریت و رهبری نمایند.

در این مقاله می خواهم پاسخ پرسشی را بدهم که شاید در بسیاری از  سازمانها و برندهای ایرانی به آن توجهی نشده. پرسش در این است که مدیر بازاریابی کیست و شخصیت و قابلیت های آن چیست؟ حال برای یافتن پاسخ و پژوهش در این خصوص به تعریف و تحلیل مدیریت بازاریابی و نگرش مدیران این حوزه می پردازیم.

 

تعریف مدیریت بازاریابی

بر اساس تعریف فیلیپ کاتلر، مدیریت بازاریابی عبارت است از فرآیند برنامه‌ریزی و اجرای آن، ایده سازی وترویج کالا و خدمات به قصد انجام مبادلاتی که به تامین اهداف انفرادی و سازمانی منجر گردد. برخلاف استنباط سطحی رایج، که مفهوم بازاریابی را ایجاد تقاضا برای محصول می‌داند، بازاریابی به طیف وسیعی از فعالیت‌ها اطلاق می‌گردد که از تحقیقات بازاریابی، برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل تقاضا تشکیل شده است.

وظایف مدیریت بازاریابی

مجموع وظایف مدیریت بازاریابی را  نمی توان محدود به چند بند کرد، چرا که نمی تواند روح و نگرش مدیر بازاریابی را  محدود و  مقطوع ساخت. وظایف مدیریت در بازاریابی بسیار گسترده و بسیار حساس می باشد.

این وظایف عبارتند از : شناسایی و تحلیل محیط و عوامل محیطی ،شناسایی فرصتها و تجزیه و تحلیل آن در بازار ، تقسیم بندی بازار و تحلیل کامل هر قسمت از بازار ، الویت بندی و انتخاب بازار هدف ، ایجاد بستر و جایگاه در بازار ، طراحی و تنظیم آمیخته بازاریابی تا توسعه و تلفیق آن ، طراحی و اجرا و کنترل برنامه های بازاریابی ، تقویت سطح و آگاهی برند تا مدیریت محصول و غیره………..

Marketing_managers

مدیر بازاریابی

مدیر بازاریابی، در قالب برنامه‌ی بازاریابی، در مورد بازارهای هدف، تولید کالای جدید، قیمت‌گذاری، کانال‌های توزیع کالا، ارتباطات، برندسازی و تبلیغات، فعالیت های لازم برای رسیدن به اهداف سازمانی را ساماندهی و هدایت می‌نماید. پس مدیر بازاریابی با طراحی ، اجرا ، کنترل  برنامه بازاریابی  سازمان را به رسیدن به اهداف و ارزش کسب شده از سوی مشتری می رساند.

 

شخصیت و روح مدیر بازاریابی

اگر بخواهیم عمیق تر به شخصیت مدیر بازاریابی بنگریم ، اولین موضوع که در وجود آن نیاز و ملزم می باشد خلاقیت و نبوغ است. افرادی که خلاقیت و نبوغ مورد نیاز برای مدیریت بازاریابی را دارند بسیار اندک اند چرا که خلاقیت و نبوغ آموختنی نیست باید در وجود فرد باشد. البته هستند افراد بسیاری که مدیریت بازاریابی را هدایت و کنترل می کنند و  آنچنان نبوغی در وجودشان نیست،  و بیشتر به صورت تجربی به مدیریت در این جایگاه می پردازند.

مدیران بازاریابی افکار و  قدرت تخیل بالایی دارند ، ولی همیشه و همه وقت در تخیل و رویا پردازی به سر نمی برند و با این که ذهنی پر مشغله دارند، در زمان انجام امور از قبیل طراحی، اجرا و کنترل بسیار متمرکز و سیستماتیک عمل می کنند .

مدیر بازاریابی  به نحوی ذهنیت و نگرش IT  دارد  چرا که این نگرش در مدیریت بازاریابی نیاز است، به طور حتم این نگرش به تمرکز اجرای دقیقتر و کنترل با کیفیت تر منجر شده و فرایند بازاریابی  با چنین نگرشی آمیخته می شود. البته قابل به ذکر است که منظور از نگرش IT تخصص کامل و یا نگرش کامل آن نیست، بلکه حدود مشخصی نیاز است که توضیح در مورد کیفیت و کمیت آن در این مقاله نمی گنجد.

عزم و پشتکار یک مدیر بازاریابی در ید و اندازه خود ستودنیست. می توانم به صراحت بگویم که هیچ مدیر و یا فردی در سازمان نمی تواند در پشتکار و بردباری  به حد و اندازه میزان بردباری مدیر بازاریابی باشد، چرا که این پشتکار از خصلت آن مدیر سرچشمه می گیرد.

.

.

Project-management-picture

.

.

یکی از مواردی که روح  مدیر بازاریابی نیاز دارد مسئولیت است، روح او با داشتن مسئولیت ها و وظایف مربوط آرام می گیرد. شاید باور آن سخت باشد که مسئولیت پذیری، روح یک شخص را آرام سازد، اما این واقعیت است او تمایل دارد مسئولیت بیشتری را به عهده گیرد و  با انجام چندین مسئولیت به همگان قدرت و نبوغ خود را نشان دهد. او با این عمل سرشار از شعف و قدرت خواهد شد، او می خواهد بهترین ایده ها را با بهترین کیفیت  با مدیریت و پشتکار خود به ثمر بنشاند.

مدیر بازاریابی در شناسایی و شناخت نیازها ، خاسته ها ، ارزشها و انتظارات از همگان بهتر عمل نموده و یکی از اصلی ترین و مهمترین قابلیت های آن می باشد. شخصیت او ایجاب می کند تا اینگونه باشد. او در شناسایی و شناخت از کارآگاهان جرایم جنائی بهتر و تخصصی تر عمل می کند. او  انسانها را بیشتر از رفتار فیزیکی و گفتار شان می شناسد. البته در برخورد با افراد (فرد به فرد) بهتر از یک روانشناس می تواند در وجود افراد بنگرد، و در صورت نیاز افکار خود را به دیگری انتقال دهد.

یک مدیر بازاریابی به کار گروهی علاقه مند است و از افراد می خواهد بیشترین بهره را ببرد. البته در مقابل به افراد ارزش داده و سعی در پرورش و تربیت آنها چه از نظر کاری و عملیاتی و چه از نظر روحی می نماید. انجام کار گروهی برای این است تا با افراد به همیاری و هم افزائی بیشتر و بهتر بپردازند.

.

قابلیت های  مدیر بازاریابی

شاید با مطالعه مطالب فوق به قابلیت های مدیران بازاریابی پی برده باشید و لی ذکر کلی و به ترتیب آن می تواند شما را در شناخت بهتر  کمک  نماید.  قابلیت ها و خصوصیات یک مدیر بازاریابی عبارتند از :

 • بردباری و استواری
 • یادگیری راهکار ها و مهارت های نوین
 • شناخت نیاز ها ، خواسته ها و ارزشها
 • شناسایی و الویت بندی نیاز ها
 • خلاقیت و نبوغ فردی
 • مسئولیت پذیری
 • عزم و پشتکار
 • همیاری و هم افزائی
 • روانشناسی و جامعه شناسی
 • انعطاف پذیری
 • قدرت تخیل و رویا پردازی
 • تمرکز کامل به مراحل
 • پرورش و آموزش دیگران
 • ایده پردازی

 

نگرش غلط به مدیریت و امر بازاریابی در ایران

از ده های پیش ایران در خصوص بازاریابی و مدیریت این حوزه هیچ اطلاعات و شناخت علمی وجود نداشت، و از افراد عادی جامعه تا مدیران شرکت ها و سازمانها، بازاریابی را صرفا فعالیتی برای جذب  یک فرد توسط فردی دیگر می دانستند. در واقع بازاریابی را با ویزیت مشتریان که به صورت حضوری انجام می شد درآمیخته بودند. این روند ادامه داشت تا اواخر دهه هفتاد که تبلیغات بیشتر و بیشتر مورد توجه برندها و صاحبان تولید قرار گرفت.

با گذشت زمان مدیران به علم بازاریابی آشنا و سعی در شناخت و جذب افرادی با قابلیت های ((مدیران بازاریابی ایالت متحده امریکا)) داشتند. بسیاری از آنها امروز توانسته اند در مدیریت بازاریابی به نگرشی مطلوب و صحیح برسند و از این علوم و افرادی که برای این علم ساخته شده اند استفاده بهینه نمایند.

ولی همچنان بسیاری از  شرکت ها و سازمانهای بزرگ و کوچک نتوانستند معنی درست مدیریت بازاریابی و فعالیت و قابلیت های یک مدیر بازاریابی را درک کنند. شاید باور آن  سخت باشد .اما  شرکت های تبلیغاتی را دیده ام که به گفته خودشان خدمات و مشاوره بازاریابی ارائه  می دهند ، اما در داخل سیستم و شرکت آنها که بنگرید  هیچ خبری از یک برنامه بازاریابی و یا نگرش درست به بازاریابی و حتی مدیر لایقی برای این امر نمی بینید.  با این حال برای برند های معتبر و صنایع مختلف مشاوره بازاریابی می دهند. خدا به داد آن برندی برسد که مشاورانش از این قبیل شرکت ها هستند.

تغییر در این گونه از افراد و شرکت ها بسیار دشوار است. چرا که فقط به دنبال منافع شخصی هستند و برای رسیدن به منافع خود از هیچ کاری دریغ نمی کنند. پیشنهاد می کنم برای گرفتن مشاور یا خدمات بازاریابی به مراکز علمی و آموزشگاه ها بیشتر مراجعه نمایید. یا اگر به بنگاه یا شرکت تبلیغاتی و بازاریابی مراجعه نمودید،  با دقت رزومه و نخبگان آن مجموعه را آنالیز نمایید.

 

جمع بندی  

به طور حتم با مطالعه این مقاله، مدیریت بازاریابی و شخص مدیر بازاریابی را بهتر شناخته و از این پس ارزش این علم را بیشتر و بیشتر درک می نمایید. حال باید به این مهم بی اندیشیم تا افرادی لایق این سطح از مدیریت را شناسایی و پرورش نموده تا بتوانیم به چشم انداز کشور یعنی قرار گرفتن در میان ۱۰۰ برند برتر جهان با ((نگرش خدمت به بشریت)) دست یابیم، و به جهانیان بگوییم که فرزندان این سرزمین لایق بهترین ها هستند.

نویسنده: علیرضا عزیزی

منبع: ماورای تبلیغات

 

cover2