علت شکست آی تی من ها

علت شکست پروژه های نرم افزاری چیست

چه عواملی باعث شکست پروژه های نرم افزاری در ایران می شود؟

ایران هنوز دوران اولیه بلوغ خود را در عرصهIT تجربه می‌کند، دوره‌ای سرشاراز مسایل و چالش های گوناگون. چالش هایی که برخی از آنها به سیاست های کلان کشور مرتبط و برخی دیگر زاییده ویژگی های خاص نرم افزار و دست اندرکاران تولید و توسعه آن است .افـزایش سطـح آگـاهی متخصصان عرصه فناوری اطلاعات با تکنولوژی روز دنیا، استفاده ازاستانداردهای منسجم و یکدست، رعایت قانون کپی‌رایت و در نظر گرفتن یک نهاد متمرکزناظر بر تمام نهادهای مختلف در برنامه‌ریزی و مدیریت، همچنین قانونگذاری در زمینهIT عواملی هستند که اگر به صورت درست و کامل انجام پذیرند کمکی شایان به این  بازار نوپا خواهد شد.

به نظر من شکست نقطه مقابل پیروزی نیست و هیچگاه  بعد از شکست به پیروزی نخواهیم رسید. مسائل و عوامل متعددی امروزه باعث شکست  شرکت های  IT شده است. ولی اصلی ترین و تاثیر گذار ترین عامل  نبود استراتژی بازاریابی و مدیریت بازاریابی می باشد.

عوامل شکست شرکت های it در ایران

به طور حتم نمی توان  تنها علت شکست یک پروژه نرم افزاری را ، نبود یک استراتژی بازاریابی مشخص و سیاست گذاری فروش قبل از تولید دانست. بلکه عوامل بسیاری می تواند باعث شکست یک پروژه نرم افزاری شود.

شکست در پروژه‌های نرم‌افزاری در این چهار مورد “هزینه”، “زمان”، “کیفیت”و “دستیابی به اهداف” مطرح می گردد. ولی به طور کل علت های شکست پروژه های نرم افزاری در ایران را می توان به سه علت اصلی تعریف کرد. که عبارتند از ..

  • نبود مطالعه دقیق و کامل قبل از تولید را می توان یکی از دلایل اصلی شکست پروژه دانست، چرا که در فرایند تحقیق و توسعه یک نرم افزار مهمترین قدم برای تولید، درک درست از بازار و مصرف کننده و علت نیاز بازار به محصول می باشد.

کمبود نیروی متخصص در تمامی قسمت ها از تولید تا اجرا و مدیران یک پروژه نرم افزاری را می توان علت دوم شکست نامید. الف): در فرایند تولید، نیروی مورد نیاز وجود دارد ولی این که به چه میزان کارآمد و هوشمندانه عمل کند معلوم نیست، چرا که برنامه نویسان در ایران کمتر به تغییر و تحولات علمی در جهان می پردازند و به دنبال بروزرسانی و تغییر در عملکرد  خود نیستند.ب): در فرایند مدیریت پروژه متاسفانه شرکت ها و متخصصین IT ضعف های بسیار بزرگی دارند. آنها در مدیریت بازاریابی و مدیریت فروش هیچ تجربه نداشته و می توان گفت به صورت پارتیزانی عمل می کنند. آنها هیچ استراتژی برای مدیریت و سیاست گذاری پروژه پیش نمی گیرند و تنها به تولید و اجرا اهمیت می دهند. آنها درک نادرستی از مسئله بازاریابی و فروش برای پروژه ها دارند و هیچ گاه نمی توانند آینده را بررسی و پیش بینی نمایند. آنها به محبوبیت ایده خود تمرکز می کنند به جای که به نیاز مشتریان و روش صحیح ارائه محصول به مشتری تمرکز کنند. پ): فرایند پشتیبانی نرم افزار در ایران همیشه با مشکلاتی روبرو بوده است از بد حسابی مشتریان گرفته تا نبود قرار داد های محکم و قانونی مابین کارفرما و مجریان پروژه ، پشتیبانی بسیار برای حفظ مشتری و جلب رضایت مشتری مهم می باشد. شرکتها به علت شکست و یا ضعف در مسائل مادی شرکت پس از مدتی در امر پشتیبانی ضعیف عمل می کنند و مشتریان را به راحتی از دست می دهند. شرکت ها هنوز نمی دانند که قسمت پشتیبانی را فرد برنامه نویس مدیریت نمی کند. بلکه افرادی با نگرش بازاریابی و با درک موضوع مشتریمداری این فعالیت را می بایست انجام دهند. من علت اصلی  که این سه فرایند (( تولید ، مدیریت ، پشتیبانی )) با این مشکلات و ضعف ها به کار خود زیان می رسانند را سیستم غلط و نادرست آموزش  در کشور می دانم .

مطالعه در خصوص ساخت نرم افزار

  • نداشتن تجربه و ارتباط مورد نیاز برای جذب سرمایه گذار و نبود مدیریت صحیح در مسائل مالی شرکت و پروژه علت سوم شکست می باشد. شرکت ها در تعریف و توجیه اقتصادی پروژه ناتوانند چرا که از مدیران و افرادا متخصص در بازاریابی و فروش استفاده نکرده و تحقیق برای ارائه پلن بازاریابی را شخص مدیران IT بر عهده می گیرند. آیا تا به حال به طرز برخورد و خلقیات مدیران IT و برنامه نویسان دقت کرده اید . اگر به این مسئله دقت کنید متوجه خواهید شد که چرا در جذب سرمایه گذار شرکت های نرم افزاری به مشکل بر می خورند ، و قادر به حل آن نیستند. تنها افرادی می توانند به جذب سرمایه گذار و ارائه راه حل های مالی بپردازند که در ایجاد ارتباط و بیان شفاف و قانع کننده توجیه اقتصادی تخصص دارند. و به طور کل در مذاکرات قدرت جذب بالای دارند.

به نظر من این سه علت اصلی ترین دلایل در شکست پروژه های نرم افزاری می باشد. و حل یک به یک این مسائل تنها با تغییر در دپارتمان شرکت های نرم افزاری و اسفاده از افراد متخصص در امر بازاریابی و فروش  و نگاه استراتژیک مدیریت در فراید پروژه امکان پذیر است.

استراتژی بازاریابی در پروژه های نرم افزاری