نباید ها در اهداف سازمان های اقتصادی کوچک

.

.

.

نباید-ها-در-پیشبرد-اهداف-سازمان-های-اقتصادی-کوچک--demokala

.

.

حتما متوجه شدید در اکثر موارد وقتی به دنبال راهکارهای توسعه فعالیتهای اقتصادی و رشد سازمانی هستیم همیشه در مورد نکات و رفتارهایی صحبت میشود که انجام آن به بهبود روند کار و بازدهی بیشتر فعالیت اقتصادی منجر خواهد شد. آنچه در این نوشته مد نظر است شاید برعکس بیشتر موارد، سعی در تأکید بر نباید های پیش رو در راه رشد و توسعه سازمانهای مطبوع ما خواهد داشت .حال به نباید ها در پیشبرد اهداف سازمان های اقتصادی کوچک خواهیم پرداخت.

با دموکالا همراه باشید.

سالها در این خصوص مقالات ,گزارشات و بررسی های بسیاری ارائه شده و همه ما قطعأ چند نمونه از این موارد را مطالعه کرده ایم.

در بنگا های اقتصادی کوچک استفاده از پرسنل تک شغلی که صرفا یک وظیفه را به عهده بگیرد عملا غیر ممکن است. پس تقریبا تمام افراد گروه به ناچار باید در تمام امور از روابط عمومی و برگزاری جلسات مدیریتی  تا نظافت سرویس بهداشتی دفتر کار  و شستن ظرفهای غذا مشارکت کنند.

سازماندهی و کنترل شرایط در شرکت ها و مجموعه های کوچکتر بر خلاف تصور عمومی بسیار مشکل تر از مدیریت در سازمانهای بزرگ اقتصادی است. درست مانند نهال تازه کاشته شده یا نوزادی که به مراقبت, انرژی و هزینه بسیاری احتیاج دارد تا به ثبات لازم جهت استقلال فیزیکی و مادی برسد .

کمبود بودجه, نبود نیروی کار کافی و مناسب, عدم تناسب درآمد و هزینه های جاری شرکت و نیاز مستمر صرف هزینه برای بازاریابی, تبلیغات و موارد دیگر مثل تحقیق و توسعه  کار مدیران برای پیشبرد اهداف پیش رو را بسیار سخت می نماید.

حال با بررسی بعضی از نباید ها که مانع اساسی رشد و توسعه کسب کار بخصوص از نوع نو پای آن هستند، سعی خواهیم کرد پله اول را برای بالا رفتن محکمتر کنیم.

چشم پوشی از جزئیات

چشم پوشی از جزئیات

نباید از جزئیات چشم پوشی کنیم. یکی از علل مهم عدم توفیق سازمانها گذر از موارد کوچک و به ظاهر بی اهمیت پیش رو میباشد .همان طورکه که همدلی و همفکر بودن در سازمانهای کوچک به علت ارتباط نزدیک و صمیمی بین اعضا، قدرت بی نهایتی در پیش برد اهداف ایجاد میکند به همان نسبت بی نظمی و سستی در انجام وظایف بسیار مخرب بوده و به دلیل ارتباط بسیار نزدیک بین اعضای گروه تاثیر سریع و حتمی بر روی دیگران خواهد داشت. برای اعضای شرکتهای تازه تاسیس بهترین تمرین برای سازماندهی ایجاد و اجرای قوانین اولیه در محیط کار است.برای مثال ساعت کار ممکن است در ابتدا با وجود حجم کم کار مهم به نظر نرسد و ولی عادت به بی نظمی سمی کشنده در مشاغل محسوب میشود و ترک آن بسیار مشکل است.

پیامدهای بی نظمی در ساعات ورود و خروج

معمولا در سازمانهای کوچک ارتباط کاری پیچیده ای وجود دارد و عدم حضوریا تاخیر یکی از اعضاء آسیب جدی به روند پیشبرد کار وارد خواهد کرد. این تاخیر در شروع کار روزانه باعث از دست دادن ساعات مفید کاری شده و ممکن است مشتریان اول صبح را از ما نا امید کند.بعضی پرسنل هم از دیر کرد همکارانشان ناراضی خواهند بود،ساعت نهار هم عوض خواهد شد و حتی ادامه کار بعد از ساعت کار روزانه جبران این مشکل را نخواهد کرد وراندمان کاری بعد از ساعات اداری به شدت کاهش پیدا میکند و این سیکل معیوب تیشه محکمی بر شاهرگهای سازمان خواهد زد.

پیامدهای-بی-نظمی-در-ساعات-ورود-و-خروج

در بخشهای بعدی به طرح دیگر مسائل موجود در سازمانها مانند

عدم حسابرسی خرد

ترکیب رفاقت و کار

۵ کلید سیاه برای نابود کردن اعتبار شرکت در سیستم بازاریابی و غیره خواهیم پرداخت

این مقاله ادامه دارد…..

نویسنده: مرتضی شریلو

مدیر فروش